صفر تا صد دستگاه ردیاب و کاربردهای آن

دستگاه ردیاب

 

برخلاف گذشته که استفاده از انواع دستگاه ردیاب ، اتفاق نادری بود و کمتر کسی ضرورت حضور این دستگاه را در زندگی خود احساس می‌کرد؛ در عصر مدرن امروزی ، استفاده از جی پی اس به یکی از رایج‌ترین اتفاقات روزمره تبدیل شده و این دستگاه توانسته جای پای خود را در زندگی ماشینی انسان محکم کند . در این مطلب شما را با دستگاه جی‌ پی اس آشنا کرده و ضمن معرفی کاربردها و انواع آن ، در رابطه با بهترین دستگاه ردیاب بازار نیز صحبت خواهیم نمود .

 

دستگاه ردیاب چیست و روش کار آن به چه صورت است؟

دستگاه ردیاب اهنربایی نظامی

 

تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که ماهواره‌های پرتاب شده به فضا ، علاوه بر ارسال اطلاعات موثق از دنیای خارج از کره زمین ، چه کاربردهای دیگری دارند و چرا تا این اندازه به آن‌ها توجه می‌شود؟! یکی از مهم‌ترین کاربردهای ماهواره‌ها که در زمینه‌های مختلف نیز به کمک انسان آمده ، موقعیت‌یابی و ارسال اطلاعات دقیق مکانی است . برخی از ماهواره‌هایی که به فضا فرستاده می‌شوند ، ماهواره‌های ردیاب نام دارند و برای انجام وظیفه در حوزه موقعیت‌یابی جهانی در مدار زمین قرار داده می‌شوند .

۴۱ سال پیش و در سال ۱۹۷۹ ، اولین ماهواره ردیاب که با اهداف نظامی به فضا پرتاب شده بود در مدار زمین قرار گرفته و شروع به ارسال اطلاعات نمود . با گذشت سال‌ها و پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه علم و تکنولوژی ، استفاده از اطلاعات ارسال شده توسط ماهواره‌های ردیاب در زمینه‌های شخصی نیز رواج پیدا کرد و بدین‌ترتیب ، سیستم موقعیت‌یابی جهانی یا همان جی‌پی‌اس کنونی شکل گرفت .

دستگاه ردیاب که با نام دستگاه جی ‌پی‌ اس شخصی نیز شناخته می‌شود ، برای موقعیت‌یابی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در سال‌های اخیر شاهد عرضه‌ی انواع مختلفی از آن به بازار بوده‌ایم . دستگاه جی‌ پی اس به صورت شبانه‌روزی و در تمامی شرایط جوی فعال بوده و اطلاعات دقیق را به صورت پیامک و یا از طریق اینترنت به یک سامانه ردیابی ارسال می‌نماید . دستگاه‌های ردیاب مختلف از امکانات و قابلیت‌های منحربه‌فردی بهره برده و به شما این امکان را می‌دهند که با انجام شخصی‌سازی‌های مدنظر خود ، عملکرد مورد نظرتان را از آن‌ها دریافت کنید .

 

معرفی جامع انواع دستگاه ردیاب

دستگاه ردیاب

 

پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه علم و تکنولوژی در کنار گسترده‌تر شدن نیازهای کاربران و مشتریان دستگاه‌های ردیاب سبب شده تا امروزه شاهد تولید و عرضه‌ی انواع مختلف دستگاه ردیاب در دنیا باشیم . اگر بخواهیم دستگاه‌های ردیاب را به صورت کلی به چند دسته‌ی جامع تقسیم‌بندی کنیم ، این دسته‌ها عبارتند از:

دستگاه ردیاب شخصی که جزو پرفروش‌ترین دستگاه‌های جی‌پی اس در دنیا به‌شمار می‌رود ، برای ردیابی افراد ، اشیا و حیوانات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد . خانواده‌هایی که نگران فرزندان خردسال خود هستند ، یکی از پروپاقرص‌ترین مشتریان جی‌ پی اس شخصی به‌شمار رفته و بخش بسیار بزرگی از تقاضای بازار را به خود اختصاص داده‌اند . از این دستگاه برای ردیابی سالمندان مبتلا به آلزایمر نیز می‌توان استفاده کرده و به نگرانی‌های خود در رابطه با این عزیزان پایان داد . سازمان‌ها و ادارات نیز می‌توانند دستگاه ردیاب‌ شخصی را برای ردیابی و اطلاع از موقعیت کارمندان خود استفاده نموده و بدین ترتیب ، کنترل کاملی روی عملکرد آنان داشته باشند .

دستگاه ردیاب مخفی به‌دلیل اندازه‌ی بسیار کوچک آن به این نام شناخته شده و در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین انواع ردیاب در جهان تبدیل شده است . اگر نمی‌خواهید دیگران از وجود جی پی اس شما مطلع شوند ، می‌توانید با خرید یک دستگاه ردیاب مخفی ، ضمن بهره‌مند شدن از مزایای این دستگاه ، مانع از مشاهده‌ی آن توسط دیگران نیز بشوید .

دستگاه‌های ردیاب نظامی برای اطلاع از موقعیت خودروهای نظامی ساخته شده‌اند و قادرند تا ماه‌ها بدون نیاز به شارژ مجدد فعالیت کنند .

جی‌ پی اس خودرو یک دستگاه بسیار ضروری و کاربردی است که از سرقت خودروی‌تان جلوگیری کرده و سبب ایجاد آرامش برای شما می‌شود . این نوع جی‌ پی اس به دو صورت بی‌سیم و سیم‌دار در بازار وجود دارد و برای موقعیت‌یابی وسایل نقلیه ، مورد استفاده افراد مختلف قرار می‌گیرد .

این نوع ردیاب‌ها که در کارها و پروژه‌های تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند ، طول عمر باتری بسیار بالایی داشته و قادرند تا مدت‌ها بدون شارژ مجدد کار کنند .

 

بهترین دستگاه ردیاب در بازار

دستگاه ردیاب شخصی

 

اگر سری به وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های عرضه دستگاه‌های جی‌ پی اس بزنید ، حتما با انواع و اقسام مدل‌ها و برندهای مختلف مواجه می‌شوید که کار انتخاب را برایتان مشکل می‌کنند . در حالت کلی می‌توان گفت که بهترین دستگاه ردیاب برای شما به میزان زیادی به هدف شما از خرید این دستگاه بستگی دارد و عملکردی که شما از جی پی اس انتطار دارید تعیین می‌کند که کدام ردیاب برای شما بهترین گزینه است . در ادامه به معرفی برخی از فاکتورهایی که در انتخاب بهترین ردیاب باید در نظر داشته باشید خواهیم پرداخت:

  • دقت ردیاب

مسلما هرچه خطای یک دستگاه کمتر باشد و بتواند موقعیت خود را با دقت بالاتری اعلام کند ، گزینه‌ی مناسب‌تری به‌شمار رفته و بهتر خواهد توانست به نیازهای شما پاسخ دهد؛ بنابراین در انتخاب جی پی اس به میزان دقت آن توجه ویژه‌ای داشته و قبل از خرید یک دستگاه ، عملکرد آن را بررسی نمایید .

  • ابعاد ردیاب

اندازه و وزن دستگاه ردیاب یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که تعیین می‌کند کدام دستگاه برای شما انتخاب مناسب‌تری به‌شمار می‌رود . اگر به دنبال خرید محصولی کوچک هستید ، حتما به سراغ دستگاه‌های ردیاب مخفی رفته و از میان مدل‌های مختلف آن‌ها اقدام به انتخاب نمایید .

  • قابلیت‌های ردیاب

دستگاه‌های ردیاب نیز مانند دیگر محصولات الکترونیکی ، قابلیت‌های متفاوتی دارند و همین تنوع کارایی سبب تفاوت کیفیت و قیمت آن‌ها شده است . وجود دکمه‌ی هشدار برای استفاده در موقعیت‌های اضطراری ، یکی از کاربردی‌ترین قابلیت‌های منحصربه‌فرد دستگاه‌های جی پی اس است و تاثیر مستقیمی در محبوبیت این دستگاه‌ها بر جای می‌گذارد .

  • کیفیت ردیاب

مقاومت دستگاه ردیاب در مقابل عوامل مختلف محیطی یکی از مهم‌ترین عواملی است که سبب افزایش کیفیت آن شده و هم در قیمت و هم محبوبیت آن تاثیرگذار است . ظرفیت باتری و مدت زمان نگهداری شارژ نیز جزو عوامل تاثرگذار در کیفیت دستگاه‌های ردیاب بوده و نقش بسیار زیادی در افزایش تقاضا برای آن‌ها ایفا می‌کند .