راهنمای خرید دستگاه ضبط صدا
راهنمای خرید دستگاه ضبط صدا

دستگاه های ضبط صدا امروزی دارای قابلیت های بسیار زیاد و جالبی می باشند.هنگامی که شما برای خرید یک دستگاه اقدام میکنید ممکن است به سبب همین ویژگی ها انتخاب کردن مناسب ترین دستگاه برای شما بسیار سخت باشد.ما در این مقاله سعی کرده ایم تا چند مورد از این این ویژگی ها را برای شما شرح دهیم تا بتوانید بهترین مورد برای خرید انتخاب کنید.راهنمای خرید دستگاه ضبط صدا

میکروفون:
اولین مطلب که برای انتخاب یک دستگاه ضبط صدا مد نظر است میکروفون آن دستگاه می باشد.در بسیاری از مدل ها میکروفن از نوع مونو می باشد و در بعضی از موارد هم از نوع استریو می باشد.این نوع از میکروفن بیشتر برای ضبط یک گفت و گوی ۲ نفره و یا برای ضبط کارهای شخصی بسیار مناسب می باشد. میکروفن استریو نیز برای مواقعی مفید می باشد که قصد داریم چیزی بیشتر از یک صدا را در یک منطقه کوچک ضبط کنیم.

بسیاری از ضبط کننده های صدا به کاربر این اجازه را می دهند که با اضافه کردن یک میکروفن خارجی بتوانند در محیط های شلوغ تر و پر ازدحام تر صدای بهتری را ضبط کنند.با وجود این توضیحات می توان گفت یک میکروفن خوب و در نتیجه کیفیت بالای صدا از مهم ترین فاکتورهای در رابطه با این موضوع است.

نمایشگر ال سی دی:

اگر دستگاه شما مجهز به یک نمایشگر ال سی دی باشد شما به راحتی می توانید مرتب کردن و انتخاب فایل ها را بدون این که به کامپیوتر نیاز پیدا کنید انجام دهید.با داشتن یک نمایشگر استفاده از ویس رکوردر بسیار آسان تر و سریع تر می شود.

حافظه دستگاه:

وقتی به خرید دستگاه اقدام میکنید باید به ظرفیت دستگاه نگاه کنید.ابتدا باید میزان نیازی را که از دستگاه دارید مشخص کنید و سپس بر اساس آن دستگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید. باید به این نکته توجه کنید که بیشتر ویس رکوردرهای امروزی با حداقل حافظه ۴ گیگابایت تولید شده اند اما تعدادی بسیاری از دستگاه های ضبط صدا وجود دارند که حافظه داخلی پایین تری دارند.البته ذکر این نکته لازم است که باید توجه کنید که تعدادی از ویس رکوردرها قابلیت افزودن حافظه جانبی را ندارند که این جزو محدودیت آنها بشمار می آید.

نحوه اتصال به کامپیوتر:

ویس رکوردرها به دو طریق به لب تاب یا کامپیوتر وصل می شوند: با کابل و یا پورت USB مستقیم.بهتر است مدلی را انتخاب کنید که فقط وظیفه اش ضبط کردن صدا نباشد،بلکه بتوان از حافظه آن به عنوان حافظه فلش یا کول دیسک جهت جابجا کردن اطلاعات استفاده کرد و همین موضوع قابلیت انعطاف پذیری دستگاه را بالا خواهد برد.به علاوه اگر دستگاه شما این توانایی را داشته باشد که موزیک پخش کند یا به رادیو اف ام متصل شود آنگاه انعطاف پذیری دستگاه شمابسیار بیشتر می شود و در این صورت می توان گفت که خرید شما یک خرید هوشمندانه است.

باتری:

دستگاه ضبط صدا معمولا از دو نوع باتری پشتیبانی می کند. باتری آلکالاین که معمولا در سایز AAA می باشد و باتری یون لیتیوم داخلی که توسط یک کابل شارژ خواهدشد.ذکر این نکته لازم است که ویس رکوردرهایی که دارای باتری لیتیومی می باشند هنگامی که در حال شارژ می باشند قادر نیستند تا صدارا ضبط کنند اما مدل های جدید آنها مجهز به سیستم شارژ سریع (Quick Charge) می باشند که پس از دو دقیقه شارژ کردن می توانید تا ۲ساعت صدا ضبط کنید.

سایر امکانات:

سیستم سریع و کندکردن خواندن سبب بهبود  کار کردن با دستگاه خواهد شد.با استفاده از این ویژگی شما قادرید تا سرعت پخش کردن صدا را تنظیم کنید.

قابلیت تایمر در دستگاه سبب می شود تا بدون این که  فردضبط کننده صدا در محل حضور داشته باد، ضبط صدا در یک زمان معین انجام شود و بدین وسیله می توان می توان زمان شروع و خاتمه ضبط کردن را مخص کرد.

ویژگی حذف نویز و صداهای اضافه (Noise Cut)سبب می شود که نویز و صداهای محیط اطراف در هنگام ضبط کردن حذف شوند واز بین بروند.

قابلیت ضبط خودکار با توجه به صدای محیط (VOR) سبب می شود تا هنگامی که در محیط هیچ گونه صدایی وجود ندارد ،دستگاه به صورت اتوماتیک متوقف شده و در هنگامی که دوباره صدایی شنیده شد،دوباره ضبط کردن را شروع کند که این موضوع سبب صرفه جویی در باتری خواهد شد.